Adamów kiedyś i dziś

Położony w województwie lubelskim Adamów to wieś, a także siedziba gminy. Miejscowość tę zamieszkuje obecnie ponad 2000 osób. Niegdyś Adamów posiadał prawa miejskie, jednak utracił w 1869 roku, ze względu na represje po powstaniu styczniowym. Siedzibę gminy przeniesiono wówczas do Gułówa. Miejscowość nie przestała jednak rozwijać się. Kilka lat później rozpoczęto tworzenie szkoły, a niedługo później Adamów znów stał się siedzibą gminy. Aktualnie władze starają się o odzyskanie utraconych w przeszłości praw miejskich.

W Adamowie działa szkoła podstawowa, gimnazjum, a także zespół szkół, w skład którego wchodzą liceum ogólnokształcące, liceum profilowane oraz szkoła zawodowa. Ważną instytucją jest też Gminna Biblioteka Publiczna, która nie tylko umożliwia wypożyczenie książek, ale też organizuje różne wydarzenia. Mieszkańcy chętnie korzystają również z oferty Gminnego Centrum Kultury w Adamowie, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci, młodzieży i dla osób dorosłych.

Mieszkańcy gminy Adamów mają zapewnioną także dobrą ofertę sportowo-rekreacyjną. Dostępnych jest tutaj bowiem sporo obiektów sportowych. Wiele osób chętnie korzysta z boisk piłkarskich. Dużą popularnością cieszy się piłka ręczna i nożna, a także siatkówka i koszykówka. Coraz większe zainteresowanie przyciągają również takie dyscypliny jak kulturystyka, fitness oraz tenis stołowy. W zajęciach sportowych chętnie biorą udział osoby w różnym wieku, począwszy od kilkuletnich dzieci, a skończywszy na osobach w wieku emerytalnym.

adamow